DİA İLE OTEL YÖNETİM SİSTEMİ

Genel olarak belirli sezonlarda iş gücünün çok gerektiği işletmeler, sadece koordine sağlama aşamasında bile aşırı efor ve zaman harcamaktadır. Kimi yaz sezonunda kimi kış sezonunda en iyi hizmet sağlama amacı güden kuruluşlar dışarıdan bir dokunuş ile verimlerini üst seviyeye çıkarabilirler. Bu konuya bir çözüm geliştiren DİA ise bu işletmelere Otel Yönetim sistemi ile yardımcı olmayı hedefliyor.

Peki nedir bu DİA otel yönetim sistemi?

DİA 2008 yılından itibaren otel yönetimi için çeşitli çözümler ile ilgili işletmelere hizmet vermeye başladı. Hedefleri araştırma ve geliştirme alanında birikim ve yetenek sahibi çalışanları ile tamamen internet ortamında işleyen ve mobil olabilen bir çözüm sunmak idi.

Otel yönetim sistemi genel olarak koordineli çalışma prensibi ile çalışan tek merkez yönetim amaçlayan işletmeler tarafından tercih edilir. Sadece otel ile sınırlı kalmayıp konaklama hizmeti veren bütün işletmeler de yararlanabilir.

Konaklama hizmeti veren işletmelerin ihtiyaçları genel olarak aynıdır. Müşteri kayıdı,giriş-çıkış işlemleri,  işletme içindeki küçük yapılardaki düzen sağlanımı ve tüm bu aşamalar geçekleşirken mali kayıtları, işlemleri izleyebilmek ve sorun daha olmadan önce müdahale edebilmektir.

Buna ek olarak bu işletmelerin kendi içerisindeki giderleri de izlemesi elzemdir. İhtiyaç olan noktalarda gerecek gider payının belirlenmesinde ya da işletme içi gider kaynaklı oluşacak sorunları önden fark etmesinde yararı olacaktır.

Konaklama hizmeti veren işletmelerin kendi içerisinde bir çok yapısı vardır. Kimi otellerde bulunan hamam, spor tesisleri, cafe veya da bar gibi yapıların tek bir merkezden koordineli bir şekilde yönetilmesi, önceden sipariş usulü gerçekleşebilecek hizmetlerin takibi için DİA nın sunduğu bu hizmet işletmeler için önemli bir çözümdür.

Hizmet ardından müşterilerin memnuniyeti ve görüşleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kurumlar için soruşturmalarına yardımcı olmak amacıyla, çeşitli dillerde anket yapma, bu bilgileri düzenleme ve ilk elden veri toplama sunulan hizmetler arasındadır.

Temel olarak bahsettiğimiz bu konular haricinde müşterilerimizin kendi kurumları için değişen, çeşitlenen, ihtiyaç ve istekleri için birden fazla çözüm DİA Otel Yönetimi Sistemi içerisinde bulunmaktadır.

Kapsam içinde bulunan hizmetler, grup otel yönetimi, acente ve kontrat yönetimi,oda yönetimi, housekeeping işlemleri, santral ve görüşme takibi, restoran, bar pos sistemleri, gelir kasa işlemleri, müşteri folyo takibi, doluluk kontenjan satış analizleri, gelir – gider analizleri, detaylı grafik ve tesis raporlamaları,  restoran entegreli kullanımı, hizmet rezervasyon işlemleri, polis listeleri ve gün sonu işlemleri, maliye listeleri, muhasebe yönetimi ve insan kaynaklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir